Aktie · Fastigheter
Castellum aktie CAST.ST
Castellum är ett fastigheter-bolag noterat på Stockholm med kortnamnet CAST.ST. Här är aktuell kurs, 52-veckorsspann och vad siffrorna säger — med källa och datum.
Bolagsfakta: Castellums bolagsprofil — organisationsnummer, säte, bransch och registerdata från Bolagsverket.
Castellum aktiekurs idag
Stockholm · fördröjd kurs · senast hämtad 2026-11-06 21:53. Källa: Yahoo Finance.
↓ Ladda ner Castellums kursdata: JSON · CSV — fri att citera och återanvända (CC BY 4.0)
Castellum – kursutveckling 12 månader
Månadsstängningskurser, senaste 12 månaderna. Källa: Yahoo Finance. Detta är inte finansiell rådgivning.
Castellum kursutveckling i siffror
Måtten nedan är räknade på 12 månadsstängningar — samma serie som diagrammet visar. De beskriver hur kursen har rört sig, inte vart den är på väg.
| Högsta månadsstängning | 133,85 SEK | Härlett |
| Lägsta månadsstängning | 106,40 SEK | Härlett |
| Snittkurs 12 månader | 122,49 SEK | Härlett |
| Kursen mot snittet | +8,3 % | Härlett |
| Månader upp av 11 | 8 | Härlett |
| Starkaste månad | Jan '26 · +9,1 % | Härlett |
| Svagaste månad | Feb '26 · −9,4 % | Härlett |
| Största fall från topp | −9,4 % | Härlett |
| Volatilitet (årstakt) | 19,2 % | Härlett |
Räknat på månadsstängningar från Yahoo Finance, 2026-11-06. Volatiliteten är standardavvikelsen i månadsavkastning uppräknad till årstakt; den mäter spridning, inte risk för förlust. Största fall från topp mäts på månadsstängning och missar rörelser inom månaden. Detta är inte finansiell rådgivning.
10 000 kronor i Castellum för ett år sedan
En insättning på 10 000 kronor i Castellum-aktien för tolv månader sedan hade varit värd 12 470 kronor vid senaste månadsstängning — en uppgång på 24,7 %.
Räknat enbart på kursförändringen. Utdelning, courtage och skatt är inte inräknade, så det är inte totalavkastning. Historisk utveckling är ingen garanti för framtida. Detta är inte finansiell rådgivning.
Castellum aktieanalys — vad siffrorna säger
Castellum handlas till 135,25 SEK — 1 % under 52-veckorstoppen och 35 % över årslägsta.
Kursen ligger i den övre tredjedelen av sitt 52-veckorsspann, och rörelsen senaste handelsdagen var negativ (−0,29 %). På tolv månaders sikt har aktien stigit 24,7 %. Det här är en observation härledd ur kursdata — inte en köp- eller säljrekommendation.
Härlett ur kursdata (Yahoo Finance, 2026-11-06). Detta är inte finansiell rådgivning.
Värdering & nyckeltal
Marknadsbaserade värderings- och lönsamhetsnyckeltal för Castellum — börsvärde 57,1 mdkr, P/E-tal 20,7, soliditet 50 %.
| Börsvärde | 57,1 mdkr | Avanza |
| P/E-tal (TTM) | 20,7 | Avanza |
| Pris/omsättning (P/S) | 6,1 | Avanza |
| Vinst per aktie (TTM) | 5,77 SEK | Avanza |
| Pris/eget kapital (P/B) | 0,8 | Avanza |
| Soliditet | 50 % | Avanza |
| Avkastning på eget kapital (ROE) | 3,7 % | Avanza |
| Rörelsemarginal | 66,8 % | Avanza |
| Beta (rörlighet mot marknaden) | 1,07 | Avanza |
Källa: Avanza, hämtad 2026-11-02. Nyckeltal är fördröjda och kan skilja mot bolagets senaste rapport. Ett enskilt nyckeltal säger inget ensamt om värdering — detta är inte finansiell rådgivning.
Castellum rapporter & rapportkalender
Castellums nästa bokslutskommuniké: 12 februari 2027 — om 98 dagar.
Datumet är bekräftat av bolaget enligt Avanza. Föregående rapport lämnades 22 oktober 2026. Bolagets egen finansiella kalender är den bindande källan — se Castellums investor relations.
55 803 kunder hos Avanza äger Castellum-aktien — en popularitetssignal, inte totalt antal aktieägare. Källa: Avanza, 2026-11-02.
→ Hela rapportkalendern — alla svenska börsbolags rapportdatum
Castellum i sektorn: Fastigheter
Mätt som läge i 52-veckorsspannet står Castellumstarkare än sektorn: 94 % mot ett medianläge på 61 % för fastigheter-bolagen Affärslivet bevakar. Ett högt spann-läge betyder att aktien handlas nära sin årshögsta — inget omdöme om värdering.
| Bolag | Kurs | Dag | I 52v-spann |
|---|---|---|---|
| Castellum | 135,25 SEK | −0,29 % | 94 % |
| Doxa | 0,47 SEK | −2,00 % | 69 % |
| Logistea | 14,56 SEK | −1,09 % | 65 % |
| Sagax | 185,30 SEK | +0,82 % | 61 % |
| Hufvudstaden | 117,90 SEK | +0,43 % | 47 % |
| Wallenstam | 39,52 SEK | +0,05 % | 47 % |
| Nivika Fastigheter | 38,10 SEK | +3,67 % | 36 % |
Härlett ur fördröjd kursdata (Yahoo Finance, 2026-11-06). Detta är inte finansiell rådgivning.
Bolagets nyckeltal
| Antal anställda | 388 | 2018 · Wikidata |
| ISIN | SE0000379190 | Wikidata |
Källa: Wikidata, baserat på bolagets årsredovisningar — se årtal per rad. Marknadsbaserade nyckeltal (P/E, börsvärde, direktavkastning) redovisas i avsnittet Värdering & nyckeltal.
Ledning & ägare
| Verkställande direktör | Henrik Saxborn | Wikidata |
| Blankat (korta positioner) | 7,25 % | Avanza |
Blankning: 7,25 % av aktierna är registrerade som korta positioner (spekulerar på kursnedgång). Källa: Avanza, 2026-11-02.
Om Castellum
Castellum är ett fastigheter-bolag noterat på Stockholm (CAST.ST). Bolagets investor relations är källa för rapporter och utdelning. Se fler bolag i bolagsregistret eller hela börslistan under Aktier.
Castellum i Affärslivets aktielistor
Castellum placerar sig i en av våra rangordningar av Stockholmsbörsen. Listorna rangordnar ett faktum i taget och är inte rekommendationer.
| Lista | Placering | Castellums värde |
|---|---|---|
| Aktier närmast sin 52-veckorstopp | 17 av 373 | −1,5 % |
Vanliga frågor
- Vad kostar Castellum-aktien idag?
- Castellum (CAST.ST) handlades till 135,25 SEK på Stockholm den 2026-11-06. Kursen är fördröjd och uppdateras vid varje publicering.
- Vilken börs handlas Castellum på?
- Castellum handlas på Stockholm med kortnamnet CAST.ST.
- Hur långt är Castellum från sin topp?
- Castellum handlas 1 % under sin 52-veckorstopp på 137,30 SEK, och 35 % över 52-veckorslägsta på 100,25 SEK.
- Hur har Castellum-aktien gått det senaste året?
- Castellum har stigit 24,7 % de senaste tolv månaderna, från 106,40 till 132,70 SEK (månadsstängning). Källa: Yahoo Finance. Detta är inte finansiell rådgivning.
- Ger Castellum utdelning?
- Aktuell utdelning för Castellum finns hos bolagets investor relations. Vi visar direktavkastning där en verifierad källa finns.
- När kommer Castellums nästa bokslutskommuniké?
- Castellum väntas lämna sin nästa bokslutskommuniké 12 februari 2027 (om cirka 98 dagar). Datumet är bekräftat av bolaget. Källa: Avanza, 2026-11-02.
- Hur stor andel av Castellum är blankad?
- 7,25 % av Castellums aktier var registrerade som korta (blankade) positioner enligt senaste data. Källa: Avanza, 2026-11-02. Blankning är en position som tjänar på kursnedgång — detta är inte finansiell rådgivning.
- Vilken soliditet har Castellum?
- Castellum har en soliditet på cirka 50 % och en avkastning på eget kapital (ROE) på 3,7 % enligt senaste tillgängliga nyckeltal. Källa: Avanza, 2026-11-02.
- Vad är Castellum värt på börsen?
- Castellum har ett börsvärde på cirka 57,1 mdkr enligt Avanza (2026-11-02).
- Vilket P/E-tal har Castellum?
- Castellum handlas till ett P/E-tal (TTM) på 20,7, baserat på en vinst per aktie på 5,77 SEK. Källa: Avanza, 2026-11-02. Ett P/E-tal säger inget ensamt om värdering — detta är inte finansiell rådgivning.
- Vem är vd för Castellum?
- Henrik Saxborn är verkställande direktör för Castellum. Källa: Wikidata.
- Vilket ISIN har Castellum?
- Castellum-aktien har ISIN-kod SE0000379190 och handlas på Stockholm med kortnamnet CAST.ST.
- Hur går Castellum jämfört med sektorn?
- Mätt som läge i sitt 52-veckorsspann står Castellum starkare än fastigheter-sektorn: 94 % mot ett medianläge på 61 % för de bolag Affärslivet bevakar. Det är en observation ur kursdata, inte en rekommendation.
- Hur köper jag Castellum-aktier?
- Du köper Castellum-aktier via en nätmäklare eller bank med ett aktie- eller ISK-konto. Jämför courtage och kontotyp innan du väljer — se Affärslivets jämförelse av nätmäklare. Detta är inte finansiell rådgivning.
- Vad är Castellums riktkurs?
- En riktkurs är enskilda analytikers uppskattning av vad en aktie kan vara värd på cirka tolv månaders sikt. Riktkurser sätts av banker och analyshus, skiljer sig åt och ändras löpande. Affärslivet publicerar inga egna riktkurser och detta är inte en rekommendation — aktuella riktkurser hittar du hos din bank eller mäklare.
- Finns det en analys av Castellum-aktien?
- Affärslivet visar verifierad kursdata, värdering, nyckeltal, utdelning och insiderhandel för Castellum — underlag för din egen analys, inte köp- eller säljråd. För analytikers prognoser och riktkurser, vänd dig till din bank eller mäklare.
Liknande bolag
Aktieskola — förstå nyckeltalen
Källor: Castellum, 2026; Investing.com, 2026. Castellums investerarsida och historiska kursdata.
För räkenskapsåret 2025 föreslogs ingen utdelning enligt bolagets delårsrapport från januari–mars 2026.Castellums utdelningspolicy anger att minst 25 procent av förvaltningsresultatet ska delas ut genom kontant utdelning eller återköp, om inte bolagets finansiella ställning motiverar annat. Policyn är inte ett löfte om en viss framtida utdelning.
Källor: Castellum, 2026. Delårsrapport januari–mars 2026 och årsstämmans utdelningsbeslut.
Pål Ahlsén är Castellums vd och koncernchef sedan 2025. Castellum Aktiebolag har organisationsnummer 556475-5550. Aktien har varit börsnoterad sedan 1997 och handlas på Nasdaq Stockholm Large Cap under kortnamnet CAST.
För aktiesökningar hos en bank eller nätmäklare kan du använda kortnamnet CAST eller ISIN-koden SE0000379190. Tillgängliga ägar-, blanknings- och nyckeltalsuppgifter kan skilja sig mellan tjänster och börsdagar.
Källor: Castellum, 2026. Koncernledningen och Castellums investerarsida.