Aktie · Industri & verkstad
RaySearch Laboratories aktie RAY-B.ST
RaySearch Laboratories är ett hälsovård-bolag noterat på Stockholm med kortnamnet RAY-B.ST. Här är aktuell kurs, 52-veckorsspann och vad siffrorna säger — med källa och datum.
RaySearch Laboratories aktiekurs idag
Stockholm · fördröjd kurs · senast hämtad 2026-11-01 20:54. Källa: Yahoo Finance.
↓ Ladda ner RaySearch Laboratoriess kursdata: JSON · CSV — fri att citera och återanvända (CC BY 4.0)
RaySearch Laboratories – kursutveckling 12 månader
Månadsstängningskurser, senaste 12 månaderna. Källa: Yahoo Finance. Detta är inte finansiell rådgivning.
RaySearch Laboratories kursutveckling i siffror
Måtten nedan är räknade på 13 månadsstängningar — samma serie som diagrammet visar. De beskriver hur kursen har rört sig, inte vart den är på väg.
| Högsta månadsstängning | 232,50 SEK | Härlett |
| Lägsta månadsstängning | 179,20 SEK | Härlett |
| Snittkurs 12 månader | 199,48 SEK | Härlett |
| Kursen mot snittet | −3,4 % | Härlett |
| Månader upp av 12 | 7 | Härlett |
| Starkaste månad | Apr '26 · +16,4 % | Härlett |
| Svagaste månad | Jun '26 · −18,5 % | Härlett |
| Största fall från topp | −22,9 % | Härlett |
| Volatilitet (årstakt) | 30,0 % | Härlett |
Räknat på månadsstängningar från Yahoo Finance, 2026-11-01. Volatiliteten är standardavvikelsen i månadsavkastning uppräknad till årstakt; den mäter spridning, inte risk för förlust. Största fall från topp mäts på månadsstängning och missar rörelser inom månaden. Detta är inte finansiell rådgivning.
10 000 kronor i RaySearch Laboratories för ett år sedan
En insättning på 10 000 kronor i RaySearch Laboratories-aktien för tolv månader sedan hade varit värd 8 290 kronor vid senaste månadsstängning — en nedgång på 17,1 %.
Räknat enbart på kursförändringen. Utdelning, courtage och skatt är inte inräknade, så det är inte totalavkastning. Historisk utveckling är ingen garanti för framtida. Detta är inte finansiell rådgivning.
RaySearch Laboratories aktieanalys — vad siffrorna säger
RaySearch Laboratories handlas till 202,80 SEK — 23 % under 52-veckorstoppen och 32 % över årslägsta.
Kursen ligger i mitten av sitt 52-veckorsspann, och rörelsen senaste handelsdagen var positiv (+0,20 %). På tolv månaders sikt har aktien fallit 17,1 %. Det här är en observation härledd ur kursdata — inte en köp- eller säljrekommendation.
Härlett ur kursdata (Yahoo Finance, 2026-11-01). Detta är inte finansiell rådgivning.
RaySearch Laboratories utdelning 2026
RaySearch Laboratories har en direktavkastning på 2,08 %, vilket vid nuvarande kurs motsvarar cirka 4,22 SEK per aktie i årstakt. Utdelningen betalas en gång per år. Aktien handlades senast utan utdelning (x-dag) 8 maj 2026.
| Direktavkastning (ordinarie) | 2,08 % | Avanza |
| Utdelning/aktie (årstakt, ca) | 4,22 SEK | Härlett |
| Utdelningsfrekvens | en gång per år | Avanza |
| X-dag (senast) | 8 maj 2026 | Avanza |
| Utbetalningsdag | 15 maj 2026 | Avanza |
Så funkar x-dagen: x-dag är första dagen aktien handlas utan rätt till utdelning. För att få utdelningen måste du äga aktien vid handelsdagens slut dagen före x-dag. Pengarna betalas normalt ut några bankdagar senare.
Källa: Avanza, hämtad 2026-10-26. Direktavkastningen bygger på senaste kända utdelning och aktuell kurs — historisk utdelning är ingen garanti för framtida. Detta är inte finansiell rådgivning.
Värdering & nyckeltal
Marknadsbaserade värderings- och lönsamhetsnyckeltal för RaySearch Laboratories — börsvärde 6,6 mdkr, P/E-tal 30,4, soliditet 43 %.
| Börsvärde | 6,6 mdkr | Avanza |
| P/E-tal (TTM) | 30,4 | Avanza |
| Pris/omsättning (P/S) | 5,1 | Avanza |
| Vinst per aktie (TTM) | 6,21 SEK | Avanza |
| Pris/eget kapital (P/B) | 8,2 | Avanza |
| Soliditet | 43 % | Avanza |
| Avkastning på eget kapital (ROE) | 27 % | Avanza |
| Rörelsemarginal | 21,8 % | Avanza |
| Beta (rörlighet mot marknaden) | 0,73 | Avanza |
Källa: Avanza, hämtad 2026-10-26. Nyckeltal är fördröjda och kan skilja mot bolagets senaste rapport. Ett enskilt nyckeltal säger inget ensamt om värdering — detta är inte finansiell rådgivning.
RaySearch Laboratories rapporter & rapportkalender
RaySearch Laboratoriess nästa delårsrapport: 3 november 2026 — om 2 dagar.
Datumet är bekräftat av bolaget enligt Avanza. Föregående rapport lämnades 13 augusti 2026. Bolagets egen finansiella kalender är den bindande källan.
8 895 kunder hos Avanza äger RaySearch Laboratories-aktien — en popularitetssignal, inte totalt antal aktieägare. Källa: Avanza, 2026-10-26.
→ Hela rapportkalendern — alla svenska börsbolags rapportdatum
RaySearch Laboratories i sektorn: Hälsovård
Mätt som läge i 52-veckorsspannet står RaySearch Laboratoriessvagare än sektorn: 45 % mot ett medianläge på 93 % för hälsovård-bolagen Affärslivet bevakar. Ett högt spann-läge betyder att aktien handlas nära sin årshögsta — inget omdöme om värdering.
| Bolag | Kurs | Dag | I 52v-spann |
|---|---|---|---|
| RaySearch Laboratories | 202,80 SEK | +0,20 % | 45 % |
| Vimian Group | 41,15 SEK | +0,73 % | 99 % |
| Apotea | 92,15 SEK | +0,00 % | 94 % |
| Ambea | 185,10 SEK | +0,98 % | 94 % |
| Isofol Medical | 1,20 SEK | +0,84 % | 93 % |
| Egetis Therapeutics | 10,06 SEK | −2,71 % | 89 % |
| Paxman | 66,30 SEK | −3,07 % | 88 % |
Härlett ur fördröjd kursdata (Yahoo Finance, 2026-11-01). Detta är inte finansiell rådgivning.
Om RaySearch Laboratories
RaySearch Laboratories är ett hälsovård-bolag noterat på Stockholm (RAY-B.ST). Se fler bolag i bolagsregistret eller hela börslistan under Aktier.
Vanliga frågor
- Vad kostar RaySearch Laboratories-aktien idag?
- RaySearch Laboratories (RAY-B.ST) handlades till 202,80 SEK på Stockholm den 2026-11-01. Kursen är fördröjd och uppdateras vid varje publicering.
- Vilken börs handlas RaySearch Laboratories på?
- RaySearch Laboratories handlas på Stockholm med kortnamnet RAY-B.ST.
- Hur långt är RaySearch Laboratories från sin topp?
- RaySearch Laboratories handlas 23 % under sin 52-veckorstopp på 264,50 SEK, och 32 % över 52-veckorslägsta på 153,10 SEK.
- Hur har RaySearch Laboratories-aktien gått det senaste året?
- RaySearch Laboratories har fallit 17,1 % de senaste tolv månaderna, från 232,50 till 192,70 SEK (månadsstängning). Källa: Yahoo Finance. Detta är inte finansiell rådgivning.
- Ger RaySearch Laboratories utdelning?
- RaySearch Laboratories har en direktavkastning på 2,08 % (motsvarar ca 4,22 SEK/aktie i årstakt vid nuvarande kurs) enligt senaste tillgängliga data. Källa: Avanza, 2026-10-26. Detta är inte finansiell rådgivning.
- Hur mycket delar RaySearch Laboratories ut i utdelning 2026?
- RaySearch Laboratories har en direktavkastning på 2,08 %, vilket vid nuvarande kurs motsvarar cirka 4,22 SEK per aktie i årstakt. Utdelningen betalas en gång per år. Aktien handlades utan rätt till utdelning (x-dag) 8 maj 2026. Källa: Avanza, 2026-10-26. Detta är inte finansiell rådgivning.
- När är RaySearch Laboratoriess x-dag?
- RaySearch Laboratoriess x-dag var senast 8 maj 2026. X-dagen är första dagen aktien handlas utan rätt till utdelning — för att få utdelningen måste du äga aktien vid handelsdagens slut dagen före x-dag. Utbetalning skedde/sker 15 maj 2026. Källa: Avanza, 2026-10-26.
- När kommer RaySearch Laboratoriess nästa delårsrapport?
- RaySearch Laboratories väntas lämna sin nästa delårsrapport 3 november 2026 (om cirka 2 dagar). Datumet är bekräftat av bolaget. Källa: Avanza, 2026-10-26.
- Hur stor andel av RaySearch Laboratories är blankad?
- 10,44 % av RaySearch Laboratoriess aktier var registrerade som korta (blankade) positioner enligt senaste data. Källa: Avanza, 2026-10-26. Blankning är en position som tjänar på kursnedgång — detta är inte finansiell rådgivning.
- Vilken soliditet har RaySearch Laboratories?
- RaySearch Laboratories har en soliditet på cirka 43 % och en avkastning på eget kapital (ROE) på 27 % enligt senaste tillgängliga nyckeltal. Källa: Avanza, 2026-10-26.
- Vad är RaySearch Laboratories värt på börsen?
- RaySearch Laboratories har ett börsvärde på cirka 6,6 mdkr enligt Avanza (2026-10-26).
- Vilket P/E-tal har RaySearch Laboratories?
- RaySearch Laboratories handlas till ett P/E-tal (TTM) på 30,4, baserat på en vinst per aktie på 6,21 SEK. Källa: Avanza, 2026-10-26. Ett P/E-tal säger inget ensamt om värdering — detta är inte finansiell rådgivning.
- Hur går RaySearch Laboratories jämfört med sektorn?
- Mätt som läge i sitt 52-veckorsspann står RaySearch Laboratories svagare än hälsovård-sektorn: 45 % mot ett medianläge på 93 % för de bolag Affärslivet bevakar. Det är en observation ur kursdata, inte en rekommendation.
- Hur köper jag RaySearch Laboratories-aktier?
- Du köper RaySearch Laboratories-aktier via en nätmäklare eller bank med ett aktie- eller ISK-konto. Jämför courtage och kontotyp innan du väljer — se Affärslivets jämförelse av nätmäklare. Detta är inte finansiell rådgivning.
- Vad är RaySearch Laboratoriess riktkurs?
- En riktkurs är enskilda analytikers uppskattning av vad en aktie kan vara värd på cirka tolv månaders sikt. Riktkurser sätts av banker och analyshus, skiljer sig åt och ändras löpande. Affärslivet publicerar inga egna riktkurser och detta är inte en rekommendation — aktuella riktkurser hittar du hos din bank eller mäklare.
- Finns det en analys av RaySearch Laboratories-aktien?
- Affärslivet visar verifierad kursdata, värdering, nyckeltal, utdelning och insiderhandel för RaySearch Laboratories — underlag för din egen analys, inte köp- eller säljråd. För analytikers prognoser och riktkurser, vänd dig till din bank eller mäklare.
Liknande bolag
Aktieskola — förstå nyckeltalen
Hur stor andel av RaySearch är blankad?
Finansinspektionens register visade en rapporterad net short-position på 0,68 procent per den 31 juli 2026. Registret visar rapporterade net short-positioner och behöver inte motsvara den sammanlagda blankningen i hela marknaden.
Blankningsuppgiften är daterad och kan förändras när nya positioner rapporteras. Detta är inte finansiell rådgivning.
Källa: Finansinspektionens register över net short-positioner, 2026.