Aktier · Utdelning
Utdelningsaktier 2026
172 svenska aktier med utdelning, rankade efter direktavkastning — plus en kalender med kommande x-dagar. Varje siffra är källsatt och senast hämtad 2026-10-26.
- 172
- utdelande aktier
- 15,48 %
- högst · Guldbrev Holding
- 2,43 %
- median direktavk.
Utdelningskalender — kommande x-dagar
Nästa datum då aktien handlas utan rätt till utdelning. Äg aktien senast dagen före x-dag för att få utdelningen.
| Bolag | Bransch | Direktavk. | X-dag |
|---|---|---|---|
| Lindab International | Industri | 4,26 % | 2 november 2026 |
| Lime Technologies | CRM-mjukvara | 1,61 % | 2 november 2026 |
| Beijer Alma | Industrikomponenter | 1,3 % | 2 november 2026 |
| NCC | Bygg & anläggning | 5,02 % | 4 november 2026 |
| H&M | Detaljhandel / mode | 4,05 % | 4 november 2026 |
| Munters | Klimatteknik | 1,25 % | 4 november 2026 |
| Scandic Hotels Group | Sällanköpsvaror | 2,56 % | 6 november 2026 |
| Investor | Investmentbolag | 1,34 % | 6 november 2026 |
| XANO Industri | Industri | 2,01 % | 9 november 2026 |
| Attendo | Hälsovård | 1,51 % | 9 november 2026 |
| Betsson | Spelbolag (B2C) | 7,32 % | 10 november 2026 |
| Assa Abloy | Industri / lås & säkerhet | 1,72 % | 10 november 2026 |
| Hemnet Group | Kommunikation | 2,5 % | 12 november 2026 |
| KABE Group | Sällanköpsvaror | 1,65 % | 12 november 2026 |
| SinterCast | Industri | 2,86 % | 13 november 2026 |
| Nivika Fastigheter | Fastigheter | 2,06 % | 13 november 2026 |
| Duni | Sällanköpsvaror | 6,98 % | 16 november 2026 |
| Knowit | IT-konsult | 2,14 % | 17 november 2026 |
| Securitas | Säkerhetstjänster | 3,39 % | 18 november 2026 |
| Svolder | Investmentbolag | 2,96 % | 24 november 2026 |
| RevolutionRace | E-handel kläder | 2,76 % | 27 november 2026 |
| EQT | Private equity | 1,66 % | 30 november 2026 |
| New Wave Group | Profil- & sportkläder | 2,92 % | 3 december 2026 |
| AcadeMedia | Utbildning | 2,46 % | 3 december 2026 |
| SkiStar | Sällanköpsvaror | 1,95 % | 14 december 2026 |
Källa: Avanza, hämtad 2026-10-26. X-dagar är preliminära — bekräfta mot bolagets finansiella kalender.
Högst direktavkastning 2026
Rankade efter ordinarie direktavkastning (årlig utdelning ÷ kurs). Hög direktavkastning kan signalera både en stabil utdelare och förhöjd risk — läs alltid bolagets nyckeltal.
| # | Bolag | Bransch | Direktavk. | Utd/aktie (ca) | Frekvens |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Guldbrev Holding | Sällanköpsvaror | 15,48 % | 2 SEK | 1×/år |
| 2 | Meren Energy Inc. | Energi | 9,25 % | 1,4 SEK | kvartal |
| 3 | Ework Group | Industri | 7,97 % | 4,04 SEK | 1×/år |
| 4 | Hacksaw | Kommunikation | 7,82 % | 4,35 SEK | 1×/år |
| 5 | Cibus Real Estate | Fastigheter | 7,68 % | 9,95 SEK | 12×/år |
| 6 | Betsson | Spelbolag (B2C) | 7,32 % | 7,06 SEK | halvår |
| 7 | Cheffelo | Dagligvaror | 7,26 % | 6,74 SEK | 1×/år |
| 8 | Duni | Sällanköpsvaror | 6,98 % | 4,72 SEK | halvår |
| 9 | Softronic | Teknik | 6,96 % | 1,33 SEK | 1×/år |
| 10 | Eniro Group | Kommunikation | 6,89 % | 2,64 SEK | 1×/år |
| 11 | Prevas | Teknik | 6,86 % | 4,62 SEK | 1×/år |
| 12 | Tele2 | Telekomoperatör | 6,66 % | 10,63 SEK | halvår |
| 13 | Fagerhult Group | Industri | 6,1 % | 0,8 SEK | 1×/år |
| 14 | NAXS | Investmentbolag | 5,67 % | 1,95 SEK | 1×/år |
| 15 | Lea Bank | Finans | 5,53 % | 0,72 SEK | 1×/år |
| 16 | Swedbank | Bank | 5,38 % | 20,9 SEK | 1×/år |
| 17 | Handelsbanken | Bank | 5,34 % | 8,31 SEK | 1×/år |
| 18 | Nordea | Bank | 5,19 % | 9,08 SEK | halvår |
| 19 | Investment AB Öresund | Investmentbolag | 5,09 % | 7,5 SEK | halvår |
| 20 | Coor Service Management Holding | Industri | 5,05 % | 2,48 SEK | halvår |
| 21 | NCC | Bygg & anläggning | 5,02 % | 9,05 SEK | halvår |
| 22 | Wihlborgs | Fastigheter | 4,77 % | 3,23 SEK | 1×/år |
| 23 | AFRY | Teknikkonsult | 4,69 % | 6,08 SEK | 1×/år |
| 24 | Corem Property Group | Fastigheter | 4,61 % | 0,1 SEK | kvartal |
| 25 | Fastpartner | Fastigheter | 4,43 % | 1,61 SEK | kvartal |
| 26 | Zinzino | Dagligvaror | 4,35 % | 5,92 SEK | 1×/år |
| 27 | Bilia | Sällanköpsvaror | 4,34 % | 6,06 SEK | kvartal |
| 28 | Tietoevry | IT-tjänster | 4,32 % | 8,93 SEK | halvår |
| 29 | Thule Group | Sport- & fritidsprodukter | 4,31 % | 8,41 SEK | halvår |
| 30 | Telia | Telekomoperatör | 4,28 % | 2,11 SEK | kvartal |
Källa: Avanza (direktavkastning), Yahoo Finance (kurs), hämtade 2026-10-26. Utd/aktie är härledd (direktavkastning × kurs). Detta är inte finansiell rådgivning.
Vanliga frågor
- Vilka svenska aktier har högst direktavkastning 2026?
- Bland de aktier Affärslivet bevakar hade Guldbrev Holding högst ordinarie direktavkastning (15,48 %), följt av Meren Energy Inc. (9,25 %) och Ework Group (7,97 %). En hög direktavkastning kan också signalera förhöjd risk. Källa: Avanza, 2026-10-26. Detta är inte finansiell rådgivning.
- Vad är direktavkastning?
- Direktavkastning är den årliga utdelningen delad med aktiekursen, uttryckt i procent. En aktie som kostar 100 kr och delar ut 4 kr har en direktavkastning på 4 %. Den ändras när kursen rör sig.
- Vad är x-dag?
- X-dag är första dagen en aktie handlas utan rätt till nästa utdelning. För att få utdelningen måste du äga aktien vid handelsdagens slut dagen före x-dag. Utbetalning sker normalt några bankdagar senare.
- Är hög direktavkastning bra?
- Inte automatiskt. En hög direktavkastning kan bero på en stabil, lönsam utdelare — eller på att kursen fallit för att marknaden tvivlar på bolaget. Titta på utdelningsandel, historik och lönsamhet, inte bara på procenttalet. Detta är inte finansiell rådgivning.
Metod: direktavkastning och x-dagar hämtas från Avanzas publika marknadsdata, kurser från Yahoo Finance (fördröjda). Vi visar ordinarie direktavkastning i årstakt. Se varje akties egen sida för full utdelningsdetalj. Senast uppdaterad 2026-10-26.