Affärslivet

Aktie · Industri & verkstad

Railcare Group aktie RAIL.ST

Railcare Group är ett industri-bolag noterat på Stockholm med kortnamnet RAIL.ST. Här är aktuell kurs, 52-veckorsspann och vad siffrorna säger — med källa och datum.

Railcare Group aktiekurs idag

30,70 SEK ▼ −0,20 (−0,65 %)

Stockholm · fördröjd kurs · senast hämtad 2026-11-01 20:54. Källa: Yahoo Finance.

↓ Ladda ner Railcare Groups kursdata: JSON · CSV — fri att citera och återanvända (CC BY 4.0)

Kurs30,70 SEK
Dag−0,65 %
52v högst38,00
52v lägst26,05
Från topp−19 %
I spann39 %
1 år+3,1 %
Börsvärde733 mkr
P/E (TTM)14,7
Dir.avk.2,33 %

Railcare Group – kursutveckling 12 månader

Månadsstängningskurser, senaste 12 månaderna. Källa: Yahoo Finance. Detta är inte finansiell rådgivning.

Railcare Group kursutveckling i siffror

Måtten nedan är räknade på 13 månadsstängningar — samma serie som diagrammet visar. De beskriver hur kursen har rört sig, inte vart den är på väg.

Högsta månadsstängning 37,30 SEK Härlett
Lägsta månadsstängning 28,50 SEK Härlett
Snittkurs 12 månader 31,22 SEK Härlett
Kursen mot snittet −4,2 % Härlett
Månader upp av 12 7 Härlett
Starkaste månad Apr '26 · +12,4 % Härlett
Svagaste månad Jul '26 · −20,1 % Härlett
Största fall från topp −20,1 % Härlett
Volatilitet (årstakt) 28,1 % Härlett

Räknat på månadsstängningar från Yahoo Finance, 2026-11-01. Volatiliteten är standardavvikelsen i månadsavkastning uppräknad till årstakt; den mäter spridning, inte risk för förlust. Största fall från topp mäts på månadsstängning och missar rörelser inom månaden. Detta är inte finansiell rådgivning.

10 000 kronor i Railcare Group för ett år sedan

En insättning på 10 000 kronor i Railcare Group-aktien för tolv månader sedan hade varit värd 10 310 kronor vid senaste månadsstängning — en uppgång på 3,1 %.

Räknat enbart på kursförändringen. Utdelning, courtage och skatt är inte inräknade, så det är inte totalavkastning. Historisk utveckling är ingen garanti för framtida. Detta är inte finansiell rådgivning.

Railcare Group aktieanalys — vad siffrorna säger

Railcare Group handlas till 30,70 SEK — 19 % under 52-veckorstoppen och 18 % över årslägsta.

Kursen ligger i mitten av sitt 52-veckorsspann, och rörelsen senaste handelsdagen var negativ (−0,65 %). På tolv månaders sikt har aktien stigit 3,1 %. Det här är en observation härledd ur kursdata — inte en köp- eller säljrekommendation.

Härlett ur kursdata (Yahoo Finance, 2026-11-01). Detta är inte finansiell rådgivning.

Railcare Group utdelning 2026

Railcare Group har en direktavkastning på 2,33 %, vilket vid nuvarande kurs motsvarar cirka 0,72 SEK per aktie i årstakt. Utdelningen betalas en gång per år. Aktien handlades senast utan utdelning (x-dag) 8 maj 2026.

Direktavkastning (ordinarie)2,33 %Avanza
Utdelning/aktie (årstakt, ca)0,72 SEKHärlett
Utdelningsfrekvensen gång per årAvanza
X-dag (senast)8 maj 2026Avanza
Utbetalningsdag15 maj 2026Avanza

Så funkar x-dagen: x-dag är första dagen aktien handlas utan rätt till utdelning. För att få utdelningen måste du äga aktien vid handelsdagens slut dagen före x-dag. Pengarna betalas normalt ut några bankdagar senare.

Källa: Avanza, hämtad 2026-10-26. Direktavkastningen bygger på senaste kända utdelning och aktuell kurs — historisk utdelning är ingen garanti för framtida. Detta är inte finansiell rådgivning.

→ Alla svenska utdelningsaktier & utdelningskalender

Värdering & nyckeltal

Marknadsbaserade värderings- och lönsamhetsnyckeltal för Railcare Group — börsvärde 733 mkr, P/E-tal 14,7, soliditet 29 %.

Börsvärde733 mkrAvanza
P/E-tal (TTM)14,7Avanza
Pris/omsättning (P/S)1Avanza
Vinst per aktie (TTM)2,08 SEKAvanza
Pris/eget kapital (P/B)2,2Avanza
Soliditet29 %Avanza
Avkastning på eget kapital (ROE)15,3 %Avanza
Rörelsemarginal12 %Avanza
Beta (rörlighet mot marknaden)0,18Avanza

Källa: Avanza, hämtad 2026-10-26. Nyckeltal är fördröjda och kan skilja mot bolagets senaste rapport. Ett enskilt nyckeltal säger inget ensamt om värdering — detta är inte finansiell rådgivning.

Railcare Group rapporter & rapportkalender

Railcare Groups nästa delårsrapport: 5 november 2026 — om 4 dagar.

Datumet är bekräftat av bolaget enligt Avanza. Föregående rapport lämnades 13 augusti 2026. Bolagets egen finansiella kalender är den bindande källan.

3 630 kunder hos Avanza äger Railcare Group-aktien — en popularitetssignal, inte totalt antal aktieägare. Källa: Avanza, 2026-10-26.

→ Hela rapportkalendern — alla svenska börsbolags rapportdatum

Railcare Group i sektorn: Industri

Mätt som läge i 52-veckorsspannet står Railcare Groupsvagare än sektorn: 39 % mot ett medianläge på 78 % för industri-bolagen Affärslivet bevakar. Ett högt spann-läge betyder att aktien handlas nära sin årshögsta — inget omdöme om värdering.

BolagKursDagI 52v-spann
Railcare Group 30,70 SEK −0,65 % 39 %
Ratos 40,30 SEK −0,25 % 96 %
Mildef Group 256,00 SEK −2,62 % 94 %
NYAB 7,86 SEK −1,01 % 85 %
Pricer 4,40 SEK +1,27 % 78 %
Storskogen Group 11,09 SEK −0,40 % 76 %
SinterCast 105,50 SEK +0,00 % 71 %

Härlett ur fördröjd kursdata (Yahoo Finance, 2026-11-01). Detta är inte finansiell rådgivning.

Om Railcare Group

Railcare Group är ett industri-bolag noterat på Stockholm (RAIL.ST). Se fler bolag i bolagsregistret eller hela börslistan under Aktier.

Vanliga frågor

Vad kostar Railcare Group-aktien idag?
Railcare Group (RAIL.ST) handlades till 30,70 SEK på Stockholm den 2026-11-01. Kursen är fördröjd och uppdateras vid varje publicering.
Vilken börs handlas Railcare Group på?
Railcare Group handlas på Stockholm med kortnamnet RAIL.ST.
Hur långt är Railcare Group från sin topp?
Railcare Group handlas 19 % under sin 52-veckorstopp på 38,00 SEK, och 18 % över 52-veckorslägsta på 26,05 SEK.
Hur har Railcare Group-aktien gått det senaste året?
Railcare Group har stigit 3,1 % de senaste tolv månaderna, från 29,00 till 29,90 SEK (månadsstängning). Källa: Yahoo Finance. Detta är inte finansiell rådgivning.
Ger Railcare Group utdelning?
Railcare Group har en direktavkastning på 2,33 % (motsvarar ca 0,72 SEK/aktie i årstakt vid nuvarande kurs) enligt senaste tillgängliga data. Källa: Avanza, 2026-10-26. Detta är inte finansiell rådgivning.
Hur mycket delar Railcare Group ut i utdelning 2026?
Railcare Group har en direktavkastning på 2,33 %, vilket vid nuvarande kurs motsvarar cirka 0,72 SEK per aktie i årstakt. Utdelningen betalas en gång per år. Aktien handlades utan rätt till utdelning (x-dag) 8 maj 2026. Källa: Avanza, 2026-10-26. Detta är inte finansiell rådgivning.
När är Railcare Groups x-dag?
Railcare Groups x-dag var senast 8 maj 2026. X-dagen är första dagen aktien handlas utan rätt till utdelning — för att få utdelningen måste du äga aktien vid handelsdagens slut dagen före x-dag. Utbetalning skedde/sker 15 maj 2026. Källa: Avanza, 2026-10-26.
När kommer Railcare Groups nästa delårsrapport?
Railcare Group väntas lämna sin nästa delårsrapport 5 november 2026 (om cirka 4 dagar). Datumet är bekräftat av bolaget. Källa: Avanza, 2026-10-26.
Vilken soliditet har Railcare Group?
Railcare Group har en soliditet på cirka 29 % och en avkastning på eget kapital (ROE) på 15,3 % enligt senaste tillgängliga nyckeltal. Källa: Avanza, 2026-10-26.
Vad är Railcare Group värt på börsen?
Railcare Group har ett börsvärde på cirka 733 mkr enligt Avanza (2026-10-26).
Vilket P/E-tal har Railcare Group?
Railcare Group handlas till ett P/E-tal (TTM) på 14,7, baserat på en vinst per aktie på 2,08 SEK. Källa: Avanza, 2026-10-26. Ett P/E-tal säger inget ensamt om värdering — detta är inte finansiell rådgivning.
Hur går Railcare Group jämfört med sektorn?
Mätt som läge i sitt 52-veckorsspann står Railcare Group svagare än industri-sektorn: 39 % mot ett medianläge på 78 % för de bolag Affärslivet bevakar. Det är en observation ur kursdata, inte en rekommendation.
Hur köper jag Railcare Group-aktier?
Du köper Railcare Group-aktier via en nätmäklare eller bank med ett aktie- eller ISK-konto. Jämför courtage och kontotyp innan du väljer — se Affärslivets jämförelse av nätmäklare. Detta är inte finansiell rådgivning.
Vad är Railcare Groups riktkurs?
En riktkurs är enskilda analytikers uppskattning av vad en aktie kan vara värd på cirka tolv månaders sikt. Riktkurser sätts av banker och analyshus, skiljer sig åt och ändras löpande. Affärslivet publicerar inga egna riktkurser och detta är inte en rekommendation — aktuella riktkurser hittar du hos din bank eller mäklare.
Finns det en analys av Railcare Group-aktien?
Affärslivet visar verifierad kursdata, värdering, nyckeltal, utdelning och insiderhandel för Railcare Group — underlag för din egen analys, inte köp- eller säljråd. För analytikers prognoser och riktkurser, vänd dig till din bank eller mäklare.

Liknande bolag

Aktieskola — förstå nyckeltalen

Railcare Group är ett svenskt järnvägsspecialistbolag med verksamhet inom Contracting, Transport och Technology. Bolaget erbjuder bland annat järnvägsunderhåll med egenutvecklade maskiner, lokverkstad, specialtransporter och maskinförsäljning.

Railcares huvudsakliga marknader är Skandinavien och Storbritannien, och huvudkontoret ligger i Skelleftehamn.

Railcare aktie: ticker, börs och ISIN

Railcare Group-aktien är noterad på Nasdaq Stockholm Small Cap med den officiella tickern RAIL. RAIL.ST är en symbol som används av Yahoo Finance för aktien. ISIN-koden är SE0010441139.

Bolaget har varit börsnoterat sedan 2007 och inkluderades på Nasdaq Stockholms Small Cap-lista 2018.

Källa: Railcare Group, 2026. Bokslutskommuniké för 2025.


Kurs: Yahoo Finance (2026-11-01 20:54), fördröjd. Bransch/IR: bolaget. Senast uppdaterad: 1 november 2026.

Detta är inte finansiell rådgivning. Kurser är fördröjda och kan vara inaktuella.