Affärslivet

Aktie · Spel & underhållning

Embracer Group aktie EMBRAC-B.ST

Embracer Group är ett spelutveckling-bolag noterat på Stockholm med kortnamnet EMBRAC-B.ST. Här är aktuell kurs, 52-veckorsspann och vad siffrorna säger — med källa och datum.

Embracer Group aktiekurs idag

95,66 SEK ▲ +0,38 (+0,40 %)

Stockholm · fördröjd kurs · senast hämtad 2026-11-06 21:53. Källa: Yahoo Finance.

↓ Ladda ner Embracer Groups kursdata: JSON · CSV — fri att citera och återanvända (CC BY 4.0)

Kurs95,66 SEK
Dag+0,40 %
52v högst95,78
52v lägst43,00
Från topp−0 %
I spann100 %
1 år+51,0 %
Börsvärde20,4 mdkr

Embracer Group – kursutveckling 12 månader

Månadsstängningskurser, senaste 12 månaderna. Källa: Yahoo Finance. Detta är inte finansiell rådgivning.

Embracer Group kursutveckling i siffror

Måtten nedan är räknade på 12 månadsstängningar — samma serie som diagrammet visar. De beskriver hur kursen har rört sig, inte vart den är på väg.

Högsta månadsstängning 95,08 SEK Härlett
Lägsta månadsstängning 48,04 SEK Härlett
Snittkurs 12 månader 68,22 SEK Härlett
Kursen mot snittet +34,3 % Härlett
Månader upp av 11 7 Härlett
Starkaste månad Mar '26 · +31,3 % Härlett
Svagaste månad Dec '25 · −19,8 % Härlett
Största fall från topp −20,8 % Härlett
Volatilitet (årstakt) 48,3 % Härlett

Räknat på månadsstängningar från Yahoo Finance, 2026-11-06. Volatiliteten är standardavvikelsen i månadsavkastning uppräknad till årstakt; den mäter spridning, inte risk för förlust. Största fall från topp mäts på månadsstängning och missar rörelser inom månaden. Detta är inte finansiell rådgivning.

10 000 kronor i Embracer Group för ett år sedan

En insättning på 10 000 kronor i Embracer Group-aktien för tolv månader sedan hade varit värd 15 100 kronor vid senaste månadsstängning — en uppgång på 51,0 %.

Räknat enbart på kursförändringen. Utdelning, courtage och skatt är inte inräknade, så det är inte totalavkastning. Historisk utveckling är ingen garanti för framtida. Detta är inte finansiell rådgivning.

Embracer Group aktieanalys — vad siffrorna säger

Embracer Group handlas till 95,66 SEK — 0 % under 52-veckorstoppen och 122 % över årslägsta.

Kursen ligger i den övre tredjedelen av sitt 52-veckorsspann, och rörelsen senaste handelsdagen var positiv (+0,40 %). På tolv månaders sikt har aktien stigit 51,0 %. Det här är en observation härledd ur kursdata — inte en köp- eller säljrekommendation.

Härlett ur kursdata (Yahoo Finance, 2026-11-06). Detta är inte finansiell rådgivning.

Värdering & nyckeltal

Marknadsbaserade värderings- och lönsamhetsnyckeltal för Embracer Group — börsvärde 20,4 mdkr, soliditet 71 %.

Börsvärde20,4 mdkrAvanza
Pris/omsättning (P/S)1,2Avanza
Vinst per aktie (TTM)−25,18 SEKAvanza
Pris/eget kapital (P/B)1Avanza
Soliditet71 %Avanza
Avkastning på eget kapital (ROE)−27,3 %Avanza
Rörelsemarginal−40,2 %Avanza
Beta (rörlighet mot marknaden)1,33Avanza

Källa: Avanza, hämtad 2026-11-02. Nyckeltal är fördröjda och kan skilja mot bolagets senaste rapport. Ett enskilt nyckeltal säger inget ensamt om värdering — detta är inte finansiell rådgivning.

Embracer Group rapporter & rapportkalender

Embracer Groups nästa delårsrapport: 11 november 2026 — om 5 dagar.

Datumet är bekräftat av bolaget enligt Avanza. Föregående rapport lämnades 13 augusti 2026. Bolagets egen finansiella kalender är den bindande källan — se Embracer Groups investor relations.

45 921 kunder hos Avanza äger Embracer Group-aktien — en popularitetssignal, inte totalt antal aktieägare. Källa: Avanza, 2026-11-02.

→ Hela rapportkalendern — alla svenska börsbolags rapportdatum

Embracer Group i sektorn: Spelutveckling

Mätt som läge i 52-veckorsspannet står Embracer Groupstarkare än sektorn: 100 % mot ett medianläge på 61 % för spelutveckling-bolagen Affärslivet bevakar. Ett högt spann-läge betyder att aktien handlas nära sin årshögsta — inget omdöme om värdering.

BolagKursDagI 52v-spann
Embracer Group 95,66 SEK +0,40 % 100 %
Stillfront 6,05 SEK +1,60 % 61 %
G5 Entertainment 69,90 SEK +1,90 % 46 %
Paradox Interactive 142,80 SEK −1,45 % 41 %

Härlett ur fördröjd kursdata (Yahoo Finance, 2026-11-06). Detta är inte finansiell rådgivning.

Bolagets nyckeltal

Nettovinst0,4 mdkr2018 · Wikidata
Antal anställda15 2182024 · Wikidata
ISINSE0009241706Wikidata

Källa: Wikidata, baserat på bolagets årsredovisningar — se årtal per rad. Marknadsbaserade nyckeltal (P/E, börsvärde, direktavkastning) redovisas i avsnittet Värdering & nyckeltal.

Om Embracer Group

Embracer Group är ett spelutveckling-bolag noterat på Stockholm (EMBRAC-B.ST). Bolagets investor relations är källa för rapporter och utdelning. Se fler bolag i bolagsregistret eller hela börslistan under Aktier.

Embracer Group i Affärslivets aktielistor

Embracer Group placerar sig i en av våra rangordningar av Stockholmsbörsen. Listorna rangordnar ett faktum i taget och är inte rekommendationer.

ListaPlaceringEmbracer Groups värde
Aktier närmast sin 52-veckorstopp 4 av 373 −0,1 %

→ Alla aktielistor över Stockholmsbörsen

Vanliga frågor

Vad kostar Embracer Group-aktien idag?
Embracer Group (EMBRAC-B.ST) handlades till 95,66 SEK på Stockholm den 2026-11-06. Kursen är fördröjd och uppdateras vid varje publicering.
Vilken börs handlas Embracer Group på?
Embracer Group handlas på Stockholm med kortnamnet EMBRAC-B.ST.
Hur långt är Embracer Group från sin topp?
Embracer Group handlas 0 % under sin 52-veckorstopp på 95,78 SEK, och 122 % över 52-veckorslägsta på 43,00 SEK.
Hur har Embracer Group-aktien gått det senaste året?
Embracer Group har stigit 51,0 % de senaste tolv månaderna, från 60,68 till 91,62 SEK (månadsstängning). Källa: Yahoo Finance. Detta är inte finansiell rådgivning.
Ger Embracer Group utdelning?
Aktuell utdelning för Embracer Group finns hos bolagets investor relations. Vi visar direktavkastning där en verifierad källa finns.
När kommer Embracer Groups nästa delårsrapport?
Embracer Group väntas lämna sin nästa delårsrapport 11 november 2026 (om cirka 5 dagar). Datumet är bekräftat av bolaget. Källa: Avanza, 2026-11-02.
Hur stor andel av Embracer Group är blankad?
6,9 % av Embracer Groups aktier var registrerade som korta (blankade) positioner enligt senaste data. Källa: Avanza, 2026-11-02. Blankning är en position som tjänar på kursnedgång — detta är inte finansiell rådgivning.
Vilken soliditet har Embracer Group?
Embracer Group har en soliditet på cirka 71 % och en avkastning på eget kapital (ROE) på −27,3 % enligt senaste tillgängliga nyckeltal. Källa: Avanza, 2026-11-02.
Vad är Embracer Group värt på börsen?
Embracer Group har ett börsvärde på cirka 20,4 mdkr enligt Avanza (2026-11-02).
Vilket ISIN har Embracer Group?
Embracer Group-aktien har ISIN-kod SE0009241706 och handlas på Stockholm med kortnamnet EMBRAC-B.ST.
Hur går Embracer Group jämfört med sektorn?
Mätt som läge i sitt 52-veckorsspann står Embracer Group starkare än spelutveckling-sektorn: 100 % mot ett medianläge på 61 % för de bolag Affärslivet bevakar. Det är en observation ur kursdata, inte en rekommendation.
Hur köper jag Embracer Group-aktier?
Du köper Embracer Group-aktier via en nätmäklare eller bank med ett aktie- eller ISK-konto. Jämför courtage och kontotyp innan du väljer — se Affärslivets jämförelse av nätmäklare. Detta är inte finansiell rådgivning.
Vad är Embracer Groups riktkurs?
En riktkurs är enskilda analytikers uppskattning av vad en aktie kan vara värd på cirka tolv månaders sikt. Riktkurser sätts av banker och analyshus, skiljer sig åt och ändras löpande. Affärslivet publicerar inga egna riktkurser och detta är inte en rekommendation — aktuella riktkurser hittar du hos din bank eller mäklare.
Finns det en analys av Embracer Group-aktien?
Affärslivet visar verifierad kursdata, värdering, nyckeltal, utdelning och insiderhandel för Embracer Group — underlag för din egen analys, inte köp- eller säljråd. För analytikers prognoser och riktkurser, vänd dig till din bank eller mäklare.

Liknande bolag

Aktieskola — förstå nyckeltalen

Embracer Groups B-aktie är noterad på Nasdaq Stockholm under kortnamnet EMBRAC B. Den aktuella ISIN-koden är SE0023615885, enligt bolagets investerar-FAQ, kontrollerad 27 september 2026. Det officiella kortnamnet skiljer sig från vissa externa dataformat som används av kurstjänster.

Embracer Group har huvudkontor i Karlstad, Sverige, enligt bolagets investerarsida, kontrollerad 27 september 2026. För bolagsbeslut, rapporter och information om aktien är Embracer Groups investor relations den primära källan.

Senaste rapporten och Embracer Groups struktur

Embracer Groups senaste publicerade rapport är delårsrapporten för första kvartalet i räkenskapsåret 2026/27, publicerad 13 augusti 2026. Nettoomsättningen var 3,943 miljarder SEK, EBIT −79 miljoner SEK, Cash EBIT 47 miljoner SEK och justerat EBIT 151 miljoner SEK, enligt bolagets Q1-rapport 2026.

Bolaget rapporterar genom segmenten Fellowship Entertainment och Embracer. Vid utgången av juni 2026 hade koncernen 4 991 anställda, 3 564 spelutvecklare och 72 pågående spelutvecklingsprojekt. Prognosen för Cash EBIT under räkenskapsåret 2026/27 är minst 1,0 miljard SEK, enligt samma rapport.

Embracer Group planerar dessutom att knoppa av Fellowship Entertainment som ett separat börsnoterat bolag under kalenderåret 2027, enligt bolagets investerarsida. Uppgiften är en plan och innebär inte att avknoppningen redan är genomförd. Detta är inte finansiell rådgivning.

Källor: Embracer Groups Q1-rapport 2026 och bolagets information om Fellowship Entertainment, kontrollerade 27 september 2026.

Embracer aktie forum och Embracer forum

Embracer-forum består av användardiskussioner om aktien, bolagets rapporter och börshändelser. De kan ge olika perspektiv, men kommentarerna är inte verifierade bolagsuppgifter och ersätter inte Embracer Groups rapporter eller officiella börsinformation.

En forumingång för Embracer finns på Investing.coms kommentarsida. Diskussioner där kan handla om både Embracer och bolagets tidigare namn, så kontrollera alltid att inlägget gäller rätt aktie och datum. Detta är inte finansiell rådgivning.


Kurs: Yahoo Finance (2026-11-06 21:53), fördröjd. Bransch/IR: bolaget. Senast uppdaterad: 6 november 2026.

Detta är inte finansiell rådgivning. Kurser är fördröjda och kan vara inaktuella.