Affärslivet

Bolag · Bankaktiebolag

Enity Bank Group AB (publ)

Enity Bank Group AB (publ)s organisationsnummer är 556717-5129. Enity Bank Group AB (publ) är ett bankaktiebolag i Stockholm, registrerat 2006 med verksamhet inom annan monetär finansförmedling. Här är bolagsfakta, bransch och verksamhet — med källa till Bolagsverket.

556717-5129
Organisationsnummer
20 år
Bolagets ålder
Stockholm
Säte
Aktivt
Status (Bolagsverket)

✓ Verifierad mot Bolagsverket · hämtad 2026-09-21

Vad datan säger om Enity Bank Group AB (publ)

Registrerat 2006 är Enity Bank Group AB (publ) ett moget bolag, 20 år gammalt på den svenska marknaden.

Enity Bank Group AB (publ) är ett av 24 662 företag inom banker och andra kreditinstitut i Sverige.

Bolaget är noterat på Stockholmsbörsen — aktuell kurs, 52-veckorsspann och nyckeltal finns på aktiesidan.

Affärslivets läsning av offentlig registerdata (Bolagsverket, SCB, Wikidata). Detta är inte finansiell rådgivning.

Enity Bank Group AB (publ) – org.nr och bolagsfakta

Organisationsnummer556717-5129Bolagsverket
BolagsformBankaktiebolagBolagsverket
Bransch (SNI)64190 Annan monetär finansförmedling; 69201 Redovisning och bokföring; skatterådgivningSCB
SäteStockholm (10435)Bolagsverket
Registrerad13 december 2006Bolagsverket
StatusAktivtSCB
Webbplatsenity.comWikidata

Källa: Bolagsverket — Värdefulla datamängder, hämtad 2026-09-21.

Vad gör Enity Bank Group AB (publ)?

Bolaget har till föremål för sin verksamhet: att bedriva sådan bankrörelse som avses i 1 kap 3 § lagen (2004:297) om bank- och finansieringsrörelse och att ge ut säkerställda obligationer enligt lag (2003:1223) om utgivande av säkerställda obligationer. Bolaget får vidare bedriva finansiell verksamhet och verksamhet som har ett naturligt samband därmed enligt 7 kap. 1 § lagen om bank- och finansieringsrörelse. Bolaget får även bedriva inkassoverksamhet, försäkrings- förmedling samt annan verksamhet som är förenlig med ovan angiven verksamhet.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen (Bolagsverket).

Enity Bank Group AB (publ) – omsättning och nyckeltal

Strukturerade nyckeltal (omsättning, resultat, anställda) hämtas från Wikidata och bolagets årsredovisning där de finns publikt. Vi publicerar hellre inget än en osäker siffra — varje tal källsätts.

Branschen i siffror

Enity Bank Group AB (publ) verkar inom banker och andra kreditinstitut. Så ser branschen ut i Sverige:

24 662
företag i branschen

Källa: SCB. Hela banker och andra kreditinstitut i Sverige →

Vanliga frågor

Vad gör Enity Bank Group AB (publ)?
Bolaget har till föremål för sin verksamhet: att bedriva sådan bankrörelse som avses i 1 kap 3 § lagen (2004:297) om bank- och finansieringsrörelse och att ge ut säkerställda obligationer enligt lag (2003:1223) om utgivande av säkerställda obligationer. Bolaget får vidare bedriva finansiell verksamh
Vilket organisationsnummer har Enity Bank Group AB (publ)?
Enity Bank Group AB (publ)s organisationsnummer är 556717-5129. Enity Bank Group AB (publ) är registrerat som bankaktiebolag hos Bolagsverket.
Var ligger Enity Bank Group AB (publ)?
Enity Bank Group AB (publ) har sitt säte i Stockholm (10435). Källa: Bolagsverket.
Hur gammalt är Enity Bank Group AB (publ)?
Enity Bank Group AB (publ) registrerades 13 december 2006 och är 20 år gammalt.
Vilken bransch tillhör Enity Bank Group AB (publ)?
Enity Bank Group AB (publ) verkar inom "Annan monetär finansförmedling" (SNI-kod 64190). Källa: SCB.
Är Enity Bank Group AB (publ) aktivt?
Ja, Enity Bank Group AB (publ) är ett aktivt bolag enligt Bolagsverkets register.
Är Enity Bank Group AB (publ) börsnoterat?
Ja, Enity Bank Group AB (publ) är noterat på Stockholmsbörsen — se aktuell aktiekurs på bolagets aktiesida.

Bolag i samma bransch


Källa: Bolagsverket — Värdefulla datamängder + SCB (SNI). Hämtad 2026-09-21. Org.nr 5567175129.

Bolagsfakta från offentligt register. Detta är inte finansiell rådgivning.